See Emajoki on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "et",
"3": "Emajõgi"
},
"expansion": "Partial calque of Estonian Emajõgi",
"name": "pcal"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "joki",
"alt1": "Ema-"
},
"expansion": "Ema- + joki",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Partial calque of Estonian Emajõgi; Ema- + joki",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*D/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Emajoki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*D/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajokeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajokenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Emajoki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Emajoki",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Emajo",
"2": "k",
"3": "",
"4": "a",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-ovi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish ovi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "fi",
"name": "Places in Estonia",
"orig": "fi:Places in Estonia",
"parents": [
"Places"
],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "fi",
"name": "Rivers in Estonia",
"orig": "fi:Rivers in Estonia",
"parents": [
"Rivers",
"Places"
],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Emajõgi (a river in Estonia)"
],
"id": "en-Emajoki-fi-name-Y~BOGvJ~",
"links": [
[
"Emajõgi",
"Emajõgi#English"
],
[
"river",
"river"
],
[
"Estonia",
"Estonia#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemɑˌjoki/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mɑ̝ˌjo̞k̟i]"
},
{
"rhymes": "-oki"
}
],
"word": "Emajoki"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "et",
"3": "Emajõgi"
},
"expansion": "Partial calque of Estonian Emajõgi",
"name": "pcal"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "joki",
"alt1": "Ema-"
},
"expansion": "Ema- + joki",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Partial calque of Estonian Emajõgi; Ema- + joki",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*D/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Emajoki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*D/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajokeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajokenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajokenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Emajoekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Emajoettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Emajoettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Emajoki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Emajoki",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Emajo",
"2": "k",
"3": "",
"4": "a",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-ovi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish ovi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Estonian",
"Finnish terms partially calqued from Estonian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncountable nouns",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oki",
"Rhymes:Finnish/oki/4 syllables",
"fi:Places in Estonia",
"fi:Rivers in Estonia"
],
"glosses": [
"Emajõgi (a river in Estonia)"
],
"links": [
[
"Emajõgi",
"Emajõgi#English"
],
[
"river",
"river"
],
[
"Estonia",
"Estonia#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemɑˌjoki/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mɑ̝ˌjo̞k̟i]"
},
{
"rhymes": "-oki"
}
],
"word": "Emajoki"
}
Download raw JSONL data for Emajoki meaning in All languages combined (18.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.